Gatunków cynamonu jest wiele. Najbardziej popularny, a zarazem najtańszy, najczęściej dostępny w sklepach jest cynamon CASSIA. Odmiana ta najczęściej pochodzi z Chin. Laski tego cynamonu (te właśnie najbardziej kojarzymy) są w środku puste, są też twardsze i trudniej je rozkruszyć w palcach. Cynamon Cassia ma wyrazisty, ostry, korzenny smak i ciemniejszą barwę.
Znacznie droższy i łagodniejszy w smaku jest cynamon CEJLOŃSKI, zwany też prawdziwym. Cynamon cejloński pochodzi ze Sri Lanki lub południa Indii. Jego laski są w środku pełne, jak zwinięte w wielowarstwowy rulon liście. Jest też bardziej kruchy, jakby łuszczący się. Ma jaśniejszą barwę i jak wspomniałam łagodniejszy, bardziej cytrusowy smak.
Gatunek zmielonego już cynamonu trudno rozpoznać. Ten cejloński, zwykle na opakowaniu ma opis “cejloński”. Jest też częściej dostępny w sklepach internetowych lub z żywnością ekologiczną itp., niż w popularnych sieciówkach. Tu głownie zauważymy różnicę w cenie.
Cynamon (poza wieloma innymi substancjami aktywnymi) zawiera kumarynę, substancję o bardzo szerokim działaniu. W cynamonie Cassia znajduje się znacznie więcej kumaryny (około 1%) niż w Cejlońskim (0,004%).
Z powodu informacji, że kumaryna jest substancją toksyczną (może uszkadzać narządy miąższowe takie jak wątroba czy nerki) wprowadzono ograniczenia w dopuszczalnej ilości w różnych produktach spożywczych.
Ale spokojnie, kumaryna ma też dużo właściwości prozdrowotnych, więc jak zawsze zdrowy rozsądek i umiar wskazane. Nikt nie będzie spożywał cynamonu w mega dużych ilościach.
A jakie właściwości ma cynamon? Wspaniałe!
- reguluje poziom glukozy we krwi (to chyba najczęściej wymieniana zaleta prozdrowotna cynamonu)
- zwiększa wrażliwość na insulinę,
- ma bardzo dobre wyniki badań pod kątem wspierania kobiet z PCOS (zespół policystycznych jajników),
- opóźnia procesy starzenia poprzez silnie działanie antyoksydacyjne licznych związków biologicznie aktywnych,
- łagodzi bóle stawów,
- zmniejsza obrzęki,
- wspomaga walkę z trądzikiem,
- działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwpasożytniczo, przeciwgrzybiczne,
- działa silnie przeciwzapalnie,
- ma działanie rozgrzewające, relaksujące,
- może działać również jako afrodyzjak.
No i cudownie pachnie i podkręca smak potraw nie tylko tych na słodko ale i wytrawnych.