Gatunków cynamonu jest wiele. Najbardziej popularny, a zarazem najtańszy, najczęściej dostępny w sklepach jest cynamon CASSIA. Odmiana ta najczęściej pochodzi z Chin. Laski tego cynamonu (te właśnie najbardziej kojarzymy)  są w środku puste, są też twardsze i trudniej je rozkruszyć w palcach. Cynamon Cassia ma wyrazisty, ostry, korzenny smak i ciemniejszą barwę.

Znacznie droższy i łagodniejszy w smaku jest cynamon CEJLOŃSKI, zwany też prawdziwym. Cynamon cejloński pochodzi ze Sri Lanki lub południa Indii. Jego laski są w środku pełne, jak zwinięte w wielowarstwowy rulon liście. Jest też bardziej kruchy, jakby łuszczący się. Ma jaśniejszą barwę i jak wspomniałam łagodniejszy, bardziej cytrusowy smak.

Gatunek zmielonego już cynamonu trudno rozpoznać. Ten cejloński, zwykle na opakowaniu ma opis “cejloński”. Jest też częściej dostępny w sklepach internetowych lub z żywnością ekologiczną itp., niż w popularnych sieciówkach. Tu głownie zauważymy różnicę w cenie.

Cynamon (poza wieloma innymi substancjami aktywnymi) zawiera kumarynę, substancję o bardzo szerokim działaniu. W cynamonie Cassia znajduje się znacznie więcej kumaryny (około 1%) niż w Cejlońskim (0,004%). 

Z powodu informacji, że kumaryna jest substancją toksyczną (może uszkadzać narządy miąższowe takie jak wątroba czy nerki)  wprowadzono ograniczenia w dopuszczalnej ilości w różnych produktach spożywczych. 

Ale spokojnie, kumaryna ma też dużo właściwości prozdrowotnych, więc jak zawsze zdrowy rozsądek i umiar wskazane. Nikt nie będzie spożywał cynamonu w mega dużych ilościach.

A jakie właściwości ma cynamon? Wspaniałe!

 • reguluje poziom glukozy we krwi (to chyba najczęściej wymieniana zaleta prozdrowotna cynamonu)
 • zwiększa wrażliwość na insulinę,
 • ma bardzo dobre wyniki badań pod kątem wspierania kobiet z PCOS (zespół policystycznych jajników),
 • opóźnia procesy starzenia poprzez silnie działanie antyoksydacyjne licznych związków biologicznie aktywnych,
 • łagodzi bóle stawów,
 • zmniejsza obrzęki,
 • wspomaga walkę z trądzikiem,
 • działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, przeciwpasożytniczo, przeciwgrzybiczne,
 • działa silnie przeciwzapalnie,
 • ma działanie rozgrzewające, relaksujące,
 • może działać również jako afrodyzjak.

No i cudownie pachnie i podkręca smak potraw nie tylko tych na słodko ale i wytrawnych.

Pozostałe wpisy:

Kody zniżkowe na zakupy!

Kody zniżkowe na zakupy!

Jeśli robisz zakupy suplementów lub planujesz wykonać badania, poniżej znajdziesz kody zniżkowe do wielu sklepów z najwyższej jakości suplementami, produktami spożywczymi, ziołami oraz na badania w specjalistycznym laboratorium. Współpracuję z firmami, które zapewniają najwyższa jakość swoich produktów i usług. Starannie je dobieram aby mieć pewność,

Czytaj dalej
Cynamon

Cynamon

Gatunków cynamonu jest wiele. Najbardziej popularny, a zarazem najtańszy, najczęściej dostępny w sklepach jest cynamon CASSIA. Odmiana ta najczęściej pochodzi z Chin. Laski tego cynamonu (te właśnie najbardziej kojarzymy)  są w środku puste, są też twardsze i trudniej je rozkruszyć w palcach. Cynamon Cassia ma

Czytaj dalej
Sirtuiny czyli jak schudła Adele? Prawda czy chwyt reklamowy?

Sirtuiny czyli jak schudła Adele? Prawda czy chwyt reklamowy?

Kilka lat temu, mało znane wcześniej, sirtuiny zostały osławione, po tym jak bardzo znana piosenkarka Adele przeszła spektakularną metamorfozę. Zrzuciła ona ponad 40 kg nadwagi, stosując dietę SIRT. Czym są owe sirtuiny, czy rzeczywiście działają i skąd je pozyskać w diecie? Sirtuiny to enzymy (rodzaj

Czytaj dalej
Cukrzyca a magnez

Cukrzyca a magnez

Ostatnio znalazłam ciekawe badanie odnośnie wpływu suplementacji magnezem na poprawę metabolizmu glukozy u osób z cukrzycą lub zagrożonych nią. Poniżej zebrałam najważniejsze spostrzeżenia i wnioski. Magnez, biorący udział w ponad 300 reakcjach enzymatycznych, ma szerokie spektrum działania zarówno w chorobach układu krążenia, przewodu pokarmowego, w

Czytaj dalej
Poprzedni Następny
Shopping Cart
Przewiń do góry